آشنایی با ویروس کرونا

کروناویروس MERS چیست؟

کروناویروس ها نوعی ویروس هستند که عموماً باعث سرما خوردگی معمولی در انسان می گردند، اما برخی از آن ها مانند SARS می توانند باعث بیماری تنفسی شدیدتر و گاهی مرگ بیمار شوند.

کرونا ویروس MERS برای اولین بار در عربستان شناخته شد و هر چند در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفولانزا (تب) سرفه، بدن درد و گاهی اسهال، می گردد اما در گروهی از بیماران نیز (مانند سالمندان) ممکن است باعث بیماری شدیدتر تنفسی و بستری در بیمارستان شود.

در چه کسانی بیماری شدیدتر می شود؟

در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است مانند: دیابت، یا درمان های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن) ممکن است بیماری کروناویروسی MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را معمولاً تجربه می نمایند.

علائم بیماری و واکسن و درمان : 

تبدرجه حرارت بالای ۳۸ درجه سانتیگراد
سرفهسرفه، گلو درد و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیه
اسهالبرخی بیماران دچار اسهال نیز می شوند
تنگی نفسدر صورت احساس تنگی نفس باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمود.

در حال حاضر کرونا ویروس جدید واکسن و درمان قطعی دارویی ندارد و در موارد شدید بیماری، درمان حمایتی در بیمارستان انجام می گردد.

راه انتقال بیماری MERS چیست؟

راه انتقال دقیق این ویروس مشخص نشده است اما به نظر می رسد از راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال باشد. همچنین احتمال می رود که با تماس با بزاق و ترشحات بدن شتر و مصرف شیر غیر پاستوریزه آن حیوان باعث بیماری گردد.

راه های پیشگیری:

رعایت اصول بهداشت فردی شامل شستن صحیح دست ها به دفعات (مخصوصاً قبل از تماس دست با چشم و قبل از غذا خوردن)، رعایت فاصله (حداقل یک متر) با فرد بیماری که سرفه می نماید. در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مؤثر هستند.

توصیه:

– مسافرانی که به کشورهای عربی مانندامارات متحده عربی، عمان، قطر، اردن و مخصوصاً به زائرانی که به عربستان مسافرت می نمایند از خرید و مصرف مواد غذایی و آشامیدنی غیر مطمئن از دست فروشان خودداری نمایند و از مصرف شیر غیر پاستوریزه شتر نیز پرهیز داشته باشند. واگیری فرد به فرد در بیماری MERS به مراتب از بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی کمتر است اما در تماس های نزدیک خانگی و بیمارستانی ممکن است به افراد دیگر منتقل شود از این رو رعایت بهداشت فردی توصیه می شود پرسنل بیمارستان باید علاوه بر دقت در شستن دست ها از ماسک و دستکش نیز به طور صحیح استفاده نمایند.

از تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی خودداری شود.باید در موقع سرفه نمودن در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج می توان استفاده نمود.

دستها با آب و صابون یا با محلول های الکلی پاک کننده دست شستشو شود.

توصیه بهداشتی به زائران حج تمتع/ عمره و مسافران کشورهای عربی سواحل خلیج فارس : 

۱- از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی غیر بهداشتی و تماس با دام (بویژه شتر) و لبنیات غیر پاستوریزه در طول سفر خودداری شود.

۲- بهداشت فردی مانند شستشوی صحیح دست و رعایت بهداشت تنفسی را جدی بگیرند.

۳- کسانی که احتمال دارد بیماری MERS در آن ها به نوع شدید تبدیل شود تا جائیکه برایشان مقدور است از مسافرت خود در سال جاری صرف نظر نمایند

۴- در صورتی که در عرض ۲ هفته بعد از بازگشت زائر (مسافر) احساس کسالت، تب، علائم تنفسی، علائم گوارشی مانند اسهال نمایان شود حتماً به پزشک مراجعه شود و او را در جریان سفر اخیر قرار دهد.

۵- در صورت ابتلا به بیماری تنفسی از ماسک استفاده نمایند و تا جائیکه امکان دارد تماس چهره به چهره خود با دیگران را کاهش دهند.

در صورتی که فردی بعد از بازگشت از عربستان یا کشورهای عربی سواحل خلیج فارس به ایران دچار تب و علائم تنفسی یا اسهال گردید به او توصیه نمائید تا ضمن رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک حتماً به پزشک مراجعه نماید و به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی اطلاع داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *