ایمن شدن در مقابل خانواده همسر

ایمن شدن در مقابل خانواده همسر!

 

در این که خانواده ها در جریان ازدواج خیرخواهانه پیش می آیند حرفی نیست. حتی خیلی از مداخله هایی که والدین دو طرف در دوران نامزدی یا روزهای اول ازدواج دارند هم از روی خیرخواهی است. اما این خیرخواهی ها گاهی اوقات دردسرساز می شود و اختلاف نظرها را بین دختر و پسر دامن می زند. تا جایی که به خاطر روابط نادرست عروس و داماد با والدینشان نطفه خیلی از ازدواج ها در همان دوران نامزدی و عقد خفه می شود.

 

در این شرایط چه باید کرد؟ چطور می توان دخالت های بیش از اندازه خانواده ها را در زندگی جدید یک زوج جوان کم کرد؟

 

۱) در مورد اختلافاتتان با خانواده هایتان صحبت نکنید: اولین و مهم ترین مساله ای که باید بدانید این است که معمولانباید مسایل و اختلاف های خود را بدون اطلاع همسرتان با خانواده های خود در میان بگذارید چون بعد از مدتی شما با همسرتان آشتی می کنید اما خانواده ها همچنان تصور می کنند زندگی شما پر از بدبختی و مشکلات است و سعی می کنند هر طور شده مانع از این ازدواج شوند یا در بهترین حالت از شما به عنوان عروس یا داماد تازه واردشان کینه به دل می گیرند.

 

آنها وقتی که فکر می کنند زندگی شما با مشکل روبرو است، براساس اطلاعات ناقصی که دارند، شروع به دادن راهکارها و راه حل های اشتباه می کنند. مساله دیگر این است که وقتی والدین از روابط شخصی شما باخبر می شوند، ناخودآگاه رفتارشان با همسرتان تغییر می کند و حتی زمانی که شما با او آشتی کرده اید، این تغییر رفتار ادامه دارد.

 

۲) هرگز وفاداری خود را بین خانواده و همسرتان تقسیم نکنید: از همین ابتدای زندگی تمرین کنید که بعد از ازدواج شخص مقابلتان مهم ترین فرد در زندگی تان است و باید رضایت او را به دست بیاورید تا زندگی آرام و با تفاهمی داشته باشید. البته این به معنی شکستن دل پدر و مادرتان نیست باید طوری که خانواده تان نرنجند، محدوده روابطتان را با آنها تنظیم کنید.

 

۳) موضع واقعی تان را مشخص کنید: باور غلطی وجود دارد که بر اساس آن پدر و مادرها فکر می کنند اگر فرزندشان همسر خوبی باشد، فرزند خوبی برایشان نیست. برعکس، زوج ها هم به غلط تصور می کنند که اگر همسرشان فرزند خوبی برای والدین است، پس همسر خوبی برای آنها نخواهد بود. برقرارکردن تعادل در چنین شرایطی خیلی سخت است. اگر بتوانیم به همسر و پدر و مادرمان بقبولانیم که هریک جایگاه خاص خودشان را دارند، یک نوع هنرمندی است.

 

یکی از مهم ترین عوامل اختلاف همسران این است که فرد ابتدا تصمیم ها را به صورت فردی یا با مشورت خانواده پدری یا دوستانش می گیرد و خرین کسی که از این تصمیم باخبر می شود، همسر اوست. این پدیده باعث می شود که همسر فرد احساس کند جایگاه واقعی در زندگی همسرش ندارد، این احساس در درازمدت منجر به سست شدن روابط عاطفی می شود

 

۴) مرزهای خانواده را پررنگ کنید: قبل از ازدواج، بدون کوچک ترین رودربایستی و تعارفی، با همسر خود در مورد الگوی رابطه با خانواده های طرفین از نظر میزان و نحوه رفت وآمد، نحوه ارتباط اقتصادی، برنامه زمانبندی ارتباط ها و… مذاکره کنید.

 

زن و شوهر باید درباره میزان کمک های احتمالی مالی به خانواده پدری شان به همدیگر اطلاع بدهند و در مورد آن با هم مذاکره کنند. در بسیاری از موارد زن یا مرد از الگوی رفت وآمد یا الگوی مالی همسرش ناراضی است و وقتی آن را با همسرش در میان می گذارد، با واکنش تند و غیرمنطقی او مواجه می شود و پس از آن ترجیح می دهد سکوت کند و خشمش را در درون خود نگه دارد. هیچ خشمی برای به هم ریختن عاطفه ها در خانواده ها به اندازه این خشم های فروخورده قدرتمند نیست. یکی از مهم ترین علل رابطه های خارج زناشویی که رفته رفته در جامعه ایران در حال تبدیل به معضلی چشمگیر می شود، همین خشم های سرکوب شده است.

 

زن و مرد باید درباره هر مشکل و تصمیم مهمی قبل از اینکه آن را با دیگران در میان بگذارند، با همسرشان مشورت کنند. باید دانست که تا چه اندازه به مشاوره افراد دیگری غیر از همسر نیاز است و با چه کسانی می توان مشورت کرد و چه نوع صحبت هایی را می توان با آنها در میان گذاشت؟ یکی از مهم ترین عوامل اختلاف همسران این است که فرد ابتدا تصمیم ها را به صورت فردی یا با مشورت خانواده پدری یا دوستانش می گیرد و آخرین کسی که از این تصمیم باخبر می شود، همسر اوست. این پدیده باعث می شود که همسر فرد احساس کند جایگاه واقعی در زندگی همسرش ندارد، این احساس در درازمدت منجر به سست شدن روابط عاطفی می شود.

 

۵) دایره دخالت ها را تنگ تر کنید: دخالت با دلسوزی و مشورت فرق دارد. کسی که در زندگی شما دخالت می کند، کفایت شما را نادیده گرفته و سعی دارد در هر مورد ریز و درشتی نظر خود را اعمال کند و اگر جز به نظر او رفتار کنید، شما را سرزنش خواهد کرد. اگر کسی درباره مسایل شما اظهارنظر و دخالتی کرد، از محبت و توجه او با احترام زیاد تشکر کنید اما در نهایت بگویید که تصمیم نهایی را با مشورت همسرتان خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *