این مزیت ورزش را نمی دانید

این مزیت ورزش را نمی دانید

 

در یک بررسی تازه آشکار شد که انجام مرتب فعالیت‌های بدنی می‌تواند خطر از بین رفتن حس بویایی را که با افزایش سن در افراد تشدید می‌شود، کاهش دهد.

 

در این مطالعه ۱۶۰۰ فرد ۵۳ تا ۹۷ ساله که در شروع بررسی‌ها مشکلی با حس بویایی خود نداشتند به مدت ۱۰ سال مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان در این بررسی به مطالعه توانایی افراد در تشخیص هشت نوع بو و رایحه مختلف از قبیل شکلات و قهوه پرداختند. همچنین شرکت‌کنندگان گزارشی از عادت‌های ورزشی خود ارائه کردند. در طول مطالعه حدود ۲۸ درصد افراد به اختلال در حس بویایی مبتلا شدند و نتایج آن حاکی از وجود ارتباط بین عادت‌های ورزشی و توانایی در بویایی بود.

 

طبق گفته محققان در این مطالعه، شرکت‌کنندگانی که حداقل یک بار در هفته به میزان قابل توجهی ورزش کرده بودند کمتر به اختلال در حس بویایی مبتلا می‌شدند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۵ درصد از افراد ۵۳ سال به بالا به اختلال در حس بویایی مبتلا هستند که از جمله عوامل خطرزا در بروز این اختلال می‌توان به استعمال سیگار، پولیپ بینی و انحراف تیغه بینی اشاره کرد.

 

در این مطالعه به رابطه بین فعالیت‌های بدنی و داشتن حس بویایی بهتر اشاره شده اما رابطه علت و معلولی آن هنوز تایید نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *