جلسه هفدهم – الگوی سر و شانه

با جلسه هفدهم آموزش بورس و مشخصا الگوی سر و شانه در چارت خدمت شما هستیم
الگوها در چارت و نمودار بعنوان یک قرار توافقی جمعی در بین سرمایه گذاران مطرح بوده که با دیدن علائمی مشخص ،همگی با هم تصمیم به خرید یا فروش میگیرند .آنچه صحت عملکرد روند الگوها اعم از گسترشی و یا برگشتی را معتبر میکنه اینه که جمع کثیری از سرمایه گذاران توافق کرده اند که با دیدن این علائم خاص یک تصمیم واحد بگیرند . لذا اقدام جمعی سرمایه گذاران به خرید یک سهم با مشاهده یک الگو به تشکیل صف خرید و افزایش قیمت و در نتیجه صحت عملکرد الگو کمک میکنه.و برعکس ، اقدام جمعی آنها به فروش باعث ایجاد صف فروش خواهند شد.
یکی از این الگوها که رده الگوهای برگشتی طبقه بندی می شوند الگوی سر و شانه هست که به دو نوع سر و شانه سقف و سر و شانه کف یا معکوس تقسیم میشوند:

سر و شانه سقف :

الگوی سر و شانه سقف
الگوی سر و شانه سقف

وجود موارد زیر دراثباط تشکیل الگوی سر و شانه سقف برابر تصویر فوق الزامی است :
۱-قیمت در کانالی صعودی ابتدا قله A ایجاد کرده و در ادامه پس اصلاح قیمت تا نقطه B کاهش می یابد
۲-مجددا قیمت افزایش یافته تا قله C را تشکیل می دهد که الزاما بالاتر از قله A خواهد بود .
۳-باز قیمت تا نقطه  D کاهش یافته که الزاما برابر نقطه B  نیست و می تواند کمی بالاتر یا پایینتر از آن باشد .در تصویر فوق نقاط B و D برابر فرض شده اند.
۴- سپس مجددا قیمت افزایش یافته تا به قله E برسد که حتما از قله C پایینتر است ولی می تواند همسطح A نباشد
۵- در ادامه قیمت تا نقطه F کاهش می یابد . در این صورت الگوی سر و شانه تشکیل شده است.
مفاهیم الگو به شرح زیر است:
نقطه C که بالاترین نقطه در نموار است را سر الگو می نامند
نقطه A  و نقطه E که قله هایی کوتاهتر از C دارند را شانه الگو می نامند
خطی که نقاط B را به D متصل کرده و ادامه می یابد را خط گردن می نامند. این خط الزاما افقی نبوده و می تواند مورب باشد.
تفسیر الگو:
با تشکیل این الگو ، اگر قیمت تا نقطه F کاهش یافت ، سیگنال روند کاهشی قیمت صادر شده و قیمت ابتدا یکبار دیگر تا خط گردن بالا رفته و سپس مجددا کاهش می یابد. میزان کاهشی که در وهله اول انتظار داریم اتفاق بیافتد و در تصویر به نام TP1 و به رنگ قرمز نشان داده شده برابر میزان فاصله خط گردن تا سر الگو یعنی نقطه C هست. این نقطه خط حمایت اولیه الگو را تشکیل میدهد. اما اگر قیمت بتواند این نقطه حمایت را بشکند ، حمایت بعدی به اندازه TP2 و برابر ۱۰۰ درصد روند صعودی تا قله C خواهد بود.
چند نکته در خصوص الگوها مشترک هست که با رعایت بشه:
اول اینکه ما نباید دچار هیجان عرضه و تقاضا و شاخص و این قبیل موارد شویم. بلکه با یک استراتژی مشخص تا زمانیکه سیگنال خرید صادر شده ، خرید کنیم و حد ضرر و سود هم طبق مفاهیم و خطوط حمایت و مقاومت و اندیکاتورها و الگوها تنظیم کنیم.  و دیگه هر روز با مشاهده تعداد خریداران و بالا پایین رفتن قیمت حد و اندازه را دستکاری نکنیم.
البته اگر بعد از ورود به بازار سیگنالی خلاف جهت روند دریافت کردیم میتوانیم نسبت به اصلاح حد ضرر و سود اقدام کنیم . همانطور که با دریافت سیگنال گسترشی می توانیم هدف را بالاتر در نظر بگیریم
اما دقت داشته باشیم که این کار نباید هر روز با تغییر روند موقت صورت بگیره.
دوم اینکه قیمت ورود و خروج از بازار دقیقا برابر سیگنالها انجام شود و از اوردر گذاری در قیمتهای بینابینی خودداری شود
سوم اینکه تا زمانیکه یک الگو بطور کامل تشکیل نشده از پیشگویی خودداری شود. بارها دیده شده فردی با مشاهده نیمی از الگو اقدام به پیشگویی و رسم مابقی الگو طبق ذهن خود نموده ، ولی در ادامه نه تنها آن الگو تشکیل نشده بلکه الگوی مخالف نظر آن فرد تشکیل شده است.
چهارم اینکه در بازار سرمایه همانطور که ممکنه فرصتها به زودی از دست برود ، ولی عجولانه تصمیم گرفتن هم باعث ضررهای جبران ناپذیر میشه.
برابر تصویر فوق چنانچه شما مالک یک سهم هستید و آن را در روزهای قبل خریده اید ، بهترین نقطه برای خروج از بازار و نقد کردن سهمتون نقطه G هست .
دقت کنید زمانیکه قیمت به نقطه C  رسیده ما به دلیل اینکه قیمت هنوز در کانال صعودی هست تصمیمی به فروش نمیگیریم و انتظارمون این هست که پس از کاهش قیمت مجددا قله ای بالاتر از C را فتح کند و اگر از قبل هدفمان را روی C گذاشته ایم ، حتی باید هدف را بالاتر هم ببریم.
اما اگر قیمت از خط گردن پایینتر آمد دیگه با اطمینان میتونیم بگیم که الگوی سر و شانه تشکیل شده و سهاممون رو هم بفروشیم.
ضمنا اگر مالک این سهم نیستید باز باید بدانید که این سهم در حال حاضر ارزش خرید ندارد و اینطور تصور نکنید که قیمت به کف رسیده و در آینده مجددا به قله های A و E  ویا حتی C میرسه
چرا که بقیه سرمایه گذارانی که مسلط به علم بازار سرمایه هستند این اصول را پذیرفته اند که این الگو سیگنال فروش است . اگر میبینید در این قیمتها هم معاملات خرید انجام میشه قطعا به این دلیل است که عده ای علم و سواد بورس را ندارند و یا با موج موقتی بازار حرکت میکنند.
هدف الگوها و اندیکاتورها این است که قبل از تشکیل صف های خرید و فروش به شما سیگنال بده و شما زودتر از بازار و سایرین عمل کنید وگرنه زمان طلایی بازار را از دست داده اید. چه بسا زمانی شما متوجه فروش سهم شوید که آن سهم تبدیل به صف فروش شده باشه و دیگر خریداری برای سهمتان وجود نداشته باشه و ناچارا همراه با موج به قعر قیمتهای اولیه خرید برگردید.

الگوی سر و شانه کف یا برگشتی
الگوی سر و شانه کف یا برگشتی


در تصویر بالا،  الگوی سر و شانه کف یا معکوس را هم ملاحظه میکنید که به دلیل مشابهت با الگوی قبل ولی در خلاف جهت ، از ذکر جزییات خودداری میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *