در جلسه خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

۵ سوال از مهمترین سوالات خواستگاری

خواستگاری و گفتگوهای بعد از آن ، یکی از تعیین کننده ترین و مهم ترین جلسات قبل از ازدواج و عروسی است. این جلسات در واقع یک فرصت است که می توانید از آن بهترین استفاده را بکنید. اما بسیاری از افراد دقیقا نمی دانند که چگونه از این جلسات گفتگو و آشنایی قبل از ازدواج، بهترین بهره برداری را بکنند. هنوز هم دیده می شود که سوالات خواستگاری محدود می شود به مسایل کوچکی مثل: رنگ مورد علاقه، موسیقی مورد علاقه و… . در اینجا سعی کرده ایم ۵ سوال اساسی و مهم را که می تواند نقش تعیین کننده ای در شناخت دو طرف از یکدیگر داشته باشد مطرح کنیم. اگر شما هم یک جلسه خواستگاری و آشنایی قبل از ازدواج در پیش دارید، این مطلب می تواند کمک زیادی به شما بکند.

۱ – قبل از هرچیز، شباهت ها و تفاوت های فرهنگی خانواده های دو طرف را در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که ازدواج یعنی پیوند دو خانواده و چه بسا دو خاندان. اولین شرط موفق بودن این پیوند این است که زبان، فرهنگ و آداب و رسوم  دو خانواده به یکدیگر نزدیک باشد. تصور کنید خانواده شما با خانواده همسر آینده تان در یک مهمانی دور هم جمع باشند. آیا حرفی برای گفتن دارند؟ یا اینکه حتی زبان یکدیگر را هم نمی دانند؟ تشابه فرهنگی دو خانواده هرچقدر بیشتر باشد، می تواند تضمین بیشتری بر پایداری آن ازدواج باشد. برعکس این موضوع هم صادق است. هرچقدر تفاوت های فرهنگی دو طرف بیشتر باشد ، می تواند باعث ایجاد اختلافات بیشتری شود.

۲ – درباره جهان بینی طرف مقابل سوال کنید.

تفسیر شما و همسر آینده شما از زندگی چیست؟ منظورم تعریف کلان شما از زندگی است. این موضوع بسیار مهمی است. نگاه شما و کسی که قصد ازدواج با او را دارید، به زندگی،  باید حداکثر هماهنگی را داشته باشد. فرض کنید تعریف شما اززندگی این است: زندگی موهبتی است که نصیب انسان شده و می بایست حداکثر استفاده را از آن بکنید و تعریف طرف مقابل شما این است : زندگی مسیری سراسر درد و رنج است که در انتهای آن عفریت مرگ به انتظار انسان نشسته است! به نظر شما ازدواج و تشکیل زندگی مشترک با چنین شخصی برای  شما ممکن است؟ در باره نگاه مثبت یا منفی شخص مقابل به اطراف سوال کنید. سعی کنید سوالاتی را مطرح کنید که روحیات طرف مقابل را بهتر بشناسید. شما که نمی خواهید تا آخر عمر با یک فرد پوچ گرا و افسرده سر و کله بزنید!

۳ – در باره باورها و اعتقادات مذهبی یکدیگر صحبت کنید.

از نظر اعتقادی و مذهبی یکدیگر را ارزیابی کنید. نباید شما و همسر‌ آینده تان از نظر مذهبی تفاوت های آشکار و فاحش با هم داشته باشید. این موضوع باعث ایجاد اختلافات جدی در زندگی مشترک شما خواهد شد. خیلی از افرادی که از کنار این مسئله به سادگی عبور کرده اند، در آینده با مشکلات جدی مواجه شده اند. فراموش نکنید که اطلاعات قبلی و به اصطلاح شناخت دورادور کافی نیست، حتما باید در این باره با هم حرف بزنید و بحث کنید.

۴ – درباره اهداف یکدیگر در زندگی بحث کنید.

اهداف میان مدت و بلند مدت دو نفر که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند معیار بسیار مهمی در تصمیم گیری است. هدف شما و همسرآینده شما از ازدواج چیست؟ آیا ازدواج را راهی برای تکامل می دانید؟ یا ازدواج می کنید که به اهداف مالی خود برسید؟ این دو نگاه بسیار با هم متفاوت است. اهداف بلند مدت شما در زندگی و انتظاراتتان از زندگی چیست؟ تمام اینها اگر تفاوت فاحش با یکدیگر داشته باشند ، بعد از ازدواج می توانند باعث ایجاد اختلافات جدی بین شما شوند. می توانید با طرح سوالاتی که از طرف مقابل می کنید، به طور غیر مستقیم اهداف بلند مدت او را بسنجید.

اجازه بدهید یک مثال بزنم: فرض کنید یکی از اهداف مهم طرف مقابل شما، مهاجرت به یک کشور دیگر و زندگی کردن در آنجا باشد. شاید اکنون برای آن برنامه جدی نداشته باشد. اما همواره به صورت یک هدف به آن فکر می کند. در حالی که شما قصد دارید در کشور زادگاه خود بمانید و زندگی کنید. اگر از قبل در باره این موضع اطلاع داشته باشید شاید تصمیم شما برای ازدواج با این فرد تغییر کند.

۵ – درباره علایق و سرگرمی های یکدیگر بپرسید.

زندگی شما پر از اوقات فراغت و زمان های خالی است که قرار است آن را با یک نفر دیگر شریک شوید. بنابراین بسیار مهم است نظر شما دونفر در باره نحوه گذراندن اوقات فراغت ، سبک مسافرت، تفریح و …. به هم نزدیک باشد. شاید در نگاه اول این موضوع چندان مهم نباشد، اما همین مسئله کوچک باعث ایجاد اختلافات زیادی در زندگی زناشویی می شود. می توانید با طرح چند سوال ساده و یا تعریف کردن چند خاطره از علایق و سلایق طرف مقابل در باره تفریحات و سرگرمی هایش مطلع شوید.

نکات بسیار زیاد دیگری هم هستند که به شما کمک می کنند که شناخت دقیق تری از یکدیگر به دست بیاورید. در اینجا تلاش کردیم که مهم ترین نکات را یادآوری کنیم. اکنون شما به خوبی می دانید که چه سوالاتی را در جلسه خواستگاری و آشنایی پیش از ازدواج مطرح کنید تا به شما و طرف مقابلتان در شناخت بهتر از یکدیگر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *