دلمه بادمجان

مواد لازم

برای ۸ نفر:
▪ بادمجان دلمه ای (۸ عدد)
▪ گوشت چرخ کرده (۵۰۰ گرم)
▪ سبزی دلمه شامل تره
▪ جعفری، نعناع، ترخون، مرزه و پیازچه (نیم کیلو)
▪ برنج (یک لیوان)
▪ لپه (نصف لیوان)
▪ پیاز درشت (۲ عدد)
▪ روغن (یک لیوان)
▪ رب گوجه فرنگی (یک قاشق سوپخوری یا آب گوجه فرنگی دو لیوان)
▪ نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه

پیاز را کشمشی خرد کرده و سرخ کنید. سپس گوشت چرخ کرده را افزوده و بگذارید تا حدی آبش کشیده شود. سپس یک لیوان آب و رب گوجه فرنگی را حل کرده با نمک و فلفل مخلوط کنید. چنانچه از آب گوجه فرنگی استفاده می کنید آن را بر روی گوشت بریزید و بگذارید با حرارت ملایم آبش کشیده شود. برنج و لپه را جداگانه با کمی آب جوشانده و سپس آبکش کنید سبزیها را پس از پاک کردن بشویید و خرد کنید. بعد آن را با کمی روغن تفت داده و با برنج و گوشت مخلوط کنید.
همچنین پوست بادمجان را گرفته و کلاهک آن را به شکل مخروط درآورید. سپس با دقت داخل آن را خالی کنید. طوری که دو سانت از گوشت اطراف بادمجان باقی بماند داخل و اطراف بادمجان را کمی نمک زده و مایه دلمه را به آرامی درون آن بریزید تا پر شود.

سپس کلاهک بادمجان را رویش قرار داده و کمی فشار دهید. بعد این بادمجانها را در کمی روغن تفت دهید تا اطراف آن سرخ شود. در ادامه بادمجانها را در ظرفی کنار هم بچینید و یک لیوان آب گوشت یا آب گوجه فرنگی را داخل ظرف بریزید و کمی نمک و فلفل به آن بیفزایید. سپس آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به آهستگی بجوشد طوری که دلمه ها بپزد اما له نشود. اگر با همین مقدار آب دلمه ها پخته نشد دوباره قدری آب اضافه کنید اما به یاد داشته باشید موقع صرف دلمه نباید آب داشته باشد. سپس با سس گوجه فرنگی آن را میل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *