زاهدان

زاهِدان شهری در استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر مرکز استان سیستان و بلوچستان و نیز مرکز شهرستان زاهدان است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۶۷,۴۴۹ نفر بوده‌است .زاهدان در بعضی فرهنگ‌ها زاهِناک خوانده می‌شود. هم اکنون زاهدان یازدهمین شهر بزرگ کشور است و به علت دارا بودن جمعیت بیش از نیم میلیون یکی از کلانشهرهای ایران به حساب می‌آید. زاهدان به ۳ منطقه شهرداری تقسیم شده‌است.

تاریخچه:
زاهدان شهری تازه‌بناست که بر سر راه کرمان به مشهد، کرمان به چابهار و نزدیک مرز پاکستان و افغانستان واقع شده‌است.

در اوایل پادشاهی فتحعلی شاه قاجار در منطقه بلوچستان ایران و در محل زاهدان کنونی چاه آبی بود که ;کاروانیان ساعتی یا شبی را در آنجا سپری می‌کردند پیرامون این چاه جنگل‌های انبوه تاغ و گز بود که اکنون اثری از آن نیست.

در سال ۱۳۱۵ هجری قمری یکی از ساکنان آن محل کاریزی در آنجا حفر کرد و آبادی کوچکی بوجود آمد. چهار سال بعد متخصصان بلژیکی که در استخدام دولت ایران بودند جهت دایر کردن گمرک‌خانه به آنجا آمده و از این زمان به تدریج به وسعت و جمعیت آن افزوده شد. از سال ۱۳۴۱ خورشیدی به زاهدان تغییر نام یافت. در اوایل سده بیستم اولین نشانه‌های شهرنشینی با احداث خط آهن از کویته پاکستان به زاهدان پدیدار شد و با توسعه‌های بعدی زاهدان امروزی به مرکز استان تبدیل شد. هم اکنون خط آهن جدیدی از زاهدان بسمت بم و سپس به کرمان در حال احداث است.

بناهای دیدنی:
از جمله بناهای تاریخی و سیاحتی شهر می‌توان به تفریح‌گاه پارک ملت، پارک امام خمینی ،مجتمع تجاری – فرهنگی – ورزشی سرو ، براسان، مجتمع فرهنگی باغ خانواده، موزه مردم‌شناسی زاهدان، کتابخانه مرحوم استاد کامبوزیا، بازارچه سرپوش، ساختمان قدیمی پست و دادگستری و مسجدجامع اهل سنت مکی اشاره کرد.

از بزرگ‌ترین ساختمان‌های کنونی شهر زاهدان می‌توان بیمارستان ۳۴۰ تخت خوابی زاهدان و مجمتع فرهنگی نور (ساختمان جدید سازمان تبلیغات اسلامی زاهدان) را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *