سنندج

سَنَندَج مرکز استان کردستان در غرب ایران است. نام سنندج دگرگون شده سنه‌دژ است. جمعیت این شهر بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۵۰,۰۰۰ نفر بوده‌است.
پارک آبیدر، خانه کرد، موزه سنندج، بالای دیدگاه، بازار سرپوشیده و سد قشلاق از نقاط دیدنی شهر سنندج هستند.
شهر سنندج در دشت قشلاقِ منطقه کوهستانی زاگرس، در جنوب استان کردستان، در ارتفاع ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۸ متری از سطح دریا قرار دارد و کوههای گردی‌بریان، کچک‌رش، آبیدر بزرگ و چشمه آقائی آن را احاطه کرده‌اند. رود قشلاق به طول ۹۵ کیلومتر از سه کیلومتری مشرق سنندج عبور می‌کند.

پیشینه
محل کنونی سنندج را به علت واقع شدن در دامنه و سینه‌کش کوه، در قدیم سنه می‌خواندند و چون قلعه آن از لحاظ نظامی اهمیت زیادی داشته، آن را سنه‌دژ (قلعه‌ای در پای کوه) می‌نامیدند که کم‌کم به سنندج بدل شد.

شهر سنندج تقریبآ در نیمه نخست سده یازدهم بنا شده‌است. در ۱۰۴۰ هجری در زمان شاه‌صفی، سلیمان‌خان (پسر میرعلم‌الدین بن تیمورخان اردلان) حاکم کردستان شد و شهر سنندج کنونی را ساخت و آنجا را سنه‌دژ نامید.

صنایع
شهر سنندج دارای نیروگاه سیکل ترکیبی و کارخانه‌های متعدد است.

شرکت تراکتورسازی کردستان نیز که در سنندج مستقر است در تاریخ ۱۵/۴/۸۴ به ثبت رسیده‌است و در حال حاضر تراکتورهای موردنیاز استان‌های غرب ایران را تأمین می‌کند.

صنایع کارخانه‌ای نساجی، کفاشی، چرم‌سازی، تولید شیر پاستوریزه، کاغذسازی، تولیدات شیمیایی، تولیدات برق و الکترونیک و فلزی، تولیدات کانی غیر فلزی، فرآورده‌های غذایی و داروسازی از جمله صنایع شهرستان سنندج هستند. در این شهرستان معادن زیادی نیز وجود دارد که به علت مرغوبیت جنبه صادرات دارند.

شهر سنندج دارای فرودگاهی به نام فرودگاه سنندج است. واحد سوختگیری این فرودگاه در زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع احداث شده که دارای پنج مخزن و دو واحد ذخیره‌سازی است و (در سال ۱۳۸۸ خورشیدی) در طول روز سوخت شش فروند هواپیما را تامین می‌کند.

شهر سنندج یکی از مراکز مهم قالی‌بافی ایران است که قالی‌های آن به‌ صورت بسیار ظریف و تک‌پود با گره متقارن بافته می‌شود.

سد مخزنی وحدت (قشلاق)، که در ده کیلومتری شمال شهر بر رودخانه قشلاق احداث شده و دریاچه وحدت را به وجود آورده‌است، آب آشامیدنی اهالی سنندج را تأمین می‌کند.

از آن جا که شهر سنندج در فقر صنعتی به سر می برد، مردم این شهر بی صبرانه منتظر آغاز عملیات اجرایی طرح ساخت مجتمع پتروشیمی هستند. مجتمع پتروشیمی کردستان در جاده سنندج- کرمانشاه و در فاصله ۶ کیلومتری روستای «سرنجیانه» سنندج ساخته خواهد شد و بزرگ‌ترین واحد صنعتی این شهر به شمار می‌رود. مجتمع پتروشیمی کردستان، یکی از ۸ مجتمع پتروشیمی است که در مسیر خط لوله اتیلن غرب، در استان‌های غربی ایران ساخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *