شاخه نماتومورفا

Nematomorpha (بعضی اوقات به نام Gordiacea نامیده می شود و معمولا به عنوان کرم اسب هایور یا کرم گوردی شناخته می شود) نوعی از حیوانات انگلی است که ظاهری شبیه به کرم های غیر مادری در مورفولوژی دارند، از این رو نام آن. اکثر گونه ها در ابعاد ۵۰ تا ۱۰۰ میلی متر (۲٫۰ تا ۳٫۹ اینچ) طول می کشد، تا ۲ متر در موارد شدید و ۱ تا ۳ میلی متر (۰٫۰۳۹ تا ۰٫۱۱۸ در) قطر. کرم های Horsehair را می توان در مناطق مرطوب مانند آبیاری ها، استخرهای شنا، جریان ها، گودال ها و مخازن کشف کرد. کرم های بالغ آزاد زندگی می کنند، اما لارو ها به صورت کلی در نژادهای چشمی، مانند سوسک، سوسک ها، منتیدها، ارتوپتر ها و مواد غذایی خرد شده است. حدود ۳۵۱ گونه آب شیرین شناخته شده اند و برآورد محافظه کارانه نشان می دهد که ممکن است حدود ۲۰۰۰ گونه آب شیرین در سراسر جهان وجود داشته باشد. نام “گوردیان” از گره افسانه ای گوردی پیروی می کند. این مربوط به این واقعیت است که nematomorpha اغلب خود را در گره ها می کشد.

Nematomorphs دارای یک کوتیکول خارجی بدون پوست است. در داخل، آنها فقط ماهیچه طولی و یک روده غیر عملکردی دارند، بدون سیستم دفع، تنفسی و گردش خون. سیستم عصبی شامل یک حلقه عصبی در نزدیکی انتهای قدامی حیوان است و یک طناب عصبی شکمی که در امتداد بدن قرار دارد.

به طور نسبی، آنها دو جنس متمایز دارند، با لقاح داخل تخم مرغ که در رشته های ژلاتین قرار می گیرد. بزرگسالان دارای گوناد استوانه ای هستند که به کلاواک باز می شوند. لارو ها دارای حلقه های قلاب های کوتیکولیک و قلم های پایانی هستند که به نظر می رسد برای ورود به میزبان مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که درون میزبان قرار می گیرد، لاروها در داخل هموکل ها زندگی می کنند و مواد مغذی را به طور مستقیم از طریق پوست خود جذب می کنند. فرم رشد به صورت بالغ طول می کشد هفته ها یا ماه ها، و لارو چند بار رشد می کند که رشد می کند.

بزرگسالان عمدتا آزاد در محیط های آب شیرین یا دریایی زندگی می کنند و در طی جفتگیری مردان و زنان به جفت تنگ (گره گوردی) می گردند.

Spinochordodes tellinii و میزبان آن کاتیدید
در Spinochordodes tellinii و Paragordius tricuspidatus که دارای چمنزارها و کریکت ها به عنوان میزبان خود هستند، عفونت بر مغز میزبان آلوده اثر می گذارد. این باعث می شود که حشرات میزبان به دنبال آب و غرق شدن خود بگردند، به این ترتیب نیتومورف را به آب باز می گردانند. P. tricuspidatus نیز قابل ملاحظه ای قادر به زنده ماندن شکار میزبان خود است، که قادر به شلاق زدن از شکارچی است که میزبان خورده است.

چند مورد از پارازیتی اتفاقی در میزبان های مهره دار، از جمله سگ ها  و انسان ها وجود دارد. چندین مورد شامل Parachordodes، Paragordius یا Gordius در میزبان انسانی در ژاپن و چین ثبت شده اند.

طبقه بندی
همچنین نگاه کنید به: لیست سفارشات حیوانات دو جانبه
Nematomorphs را می توان با نماتدها، به ویژه کرم های مریمث، اشتباه گرفت. بر خلاف nematomorphs، mermithids کلاواک ترمینال ندارند. مریموتیدهای نر دارای یک یا دو اسپیکول قبل از پایان هستند، به غیر از داشتن کوتیکول نازک تر، نرمتر و بدون حاشیه و رنگ قهوه ای تیره تر.

این گیاه در کنار گیاه Ecdysozoa قرار می گیرد که شامل ارگانیسم های پرنده ای است. نزدیکترین بستگان آنها نماتدها هستند. این دو فیله گروه Nematoida را در گروه Cycloneuralia تشکیل می دهند. در طول مرحله لارو، حیوانات شباهتی به کینورینچای بالغ و برخی از گونه های Loricifera و Priapulida، همه اعضای Scalidophora گروه دارند.  اولین نوماتومور ممکن است Maotianshiania، از کمبریج پایین است؛ این ارگانیسم، با این حال، بسیار متفاوت از گونه های موجود است؛  کرم های فسیل شده شبیه به اشکال مدرن از منبر قرمز کرتاسه برمه که از ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون سال پیش گزارش شده است.

روابط درون ملک هنوز تا حدودی معلوم نیست، اما دو کلاس به رسمیت شناخته شده است. پنج گونه دریایی نومومومورف در نکته های معدنی وجود دارد.  بزرگسالان پلانکتون هستند و لارو ها دچار پوکی استخوان، به خصوص خرچنگ ها می شوند.  آنها با یک ردیف دوطرفه از گونه های natotory در هر طرف بدن، پشت و مجرای طناب تابیده اپیدرمی، یک blastocoelom بزرگ و مایع و gonads منحصر به فرد مشخص شده است.

حدود ۳۲۰ گونه باقیمانده بین دو خانواده،  شامل هفت جنس،  در میان Gordioida توزیع شده است. بزرگسالان گوردویید زندگی آزاد در زیستگاه های آب شیرین و یا نیمه زمین و لارو حشرات را تحریک می کنند، عمدتا ارتوپدی ها.  بر خلاف نکتونوماتوئیدس ها، گوردویید ها دارای ردیف های جانبی ستویچه هستند، دارای یک سیم اپیدرمی هستند و بلاستوکل های آنها در حیوانات جوان پر از مزانشیم هستند، اما در افراد مسن بزرگتر می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *