عروسی-مسکن

مسکن

سرپناه آرامش ؟ خانه بدوشی ؟ به یا روزهای قدیم ؟

بشر از ابتدا به دنبال جایی بوده است تا از سرما و گرما ، باد و باران در امان بماند و بتواند در آن مکان به استراحت بپردازد . مسکن اصطلاح امروزی آن است یعنی همان سرپناه ، محل امنیت و آرامش .

مسکن هم اکنون از مسائل و مشکلات عمده زوج های جوان و خانواده های آنها بشمار می رود . چه باید کرد تا مشکلات مسکن کانون خانواده ها را از هم دور نسازد ؟

– سرپناه

به نظر می رسد که سکونت در خانه مستقل، برای زوج های جوان در ابتدای زندگی آنها ایده آل ترین نوع سکونتها است. تهیه یک خانه مستقل برای زوجهای جوان در جامعه ی کنونی آسان نیست، و ابتدا شاید با کمک و یاری پدر و مادر ها ویا وام  گرفتن بتوان این کار را کرد. اما ابتدا باید بیندیشیم که ضرورت ابتکار تا چه حد است یا اینکه آیا ما ظرفیت و توانایی این امر را در ابتدای زندگی داریم یا خیر؟

– خانه بدوشی

آیا در کنار پدر و مادر داماد امکان زندگی وجود ندارد؟ به چه عواملی باید توجه کنیم؟

خانه بدوشی معضلی است که این روزها دامن گیر برخی زوجهای جوان گردیده است و مشکلاتی را برای آنها از جمله از بین رفتن وسایل و تجهیزات زندگی، هدر رفتن وقت و هزینه برای جابجایی، و مشکلاتی از این قبیل را در پی خواهد داشت. شاید بتوان با یک بررسی واقع بینانه نسبت به وضعیت مالی خود و شرایط با سکونت در خانه ی پدری مشکلات را تا رسیدن به شرایط بهتر کمتر کنیم و تصمیمی درست بگیریم.

– به یاد روزهای قدیم

مادربزرگم می گفت: «قدیما یک خانه چندتا اتاق کوچک داشت که توی هر اتاق یک خانواده ی چندنفره زندگی می کردند، مردها صبح زود سرکار می رفتند، و زن ها به کار های خانه و بچه ها می رسیدند، خیلی کم پیش می آمد که کسی با کسی بحث کند یا دعوا یا جدلی داشته باشد، همه به هم کمک می کردند و هرکسی خوبی دیگری را می خواست، زندگی ها ساده بود، یک لقمه نان خانگی و پنیرتازه و سبزی سر سفره ها بود و دور هم می خوردیم، لذت می بردیم، خدا را هم شکر می کردیم» با کمی تعجب به مادربزرگم گفتم: مگه می شه، حالا یک عروس با یک مادر شوهر توی یک خونه ی دو طبقه که در حقیقت مجزا هم هست با هم نمی سازند مادربزرگ آهی کشید و گفت: «نمی دونم مادر، آدما عوض شده اند یا خونه ها؟» باید با مادربزرگم بیشتر حرف بزنم تا بفهمم که چرا اینطوری شده؟ یعنی میشه دوباره به یاد روزهای قدیم مثل اونها یا حالا حداقل به سادگی و صفای اون روزا زندگی کرد؟ سادگی مگه بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *