عنصری جدید !

گروهی از دانشمندان روسی و آمریکایی عنصری جدید را که برای مدتها به عنوان حلقه گمشده سنگینترین ذره از ماده اتمی که تا به حال تولید شده است شناخته می شد را کشف کردند.
اینگونه به نظر می رسد عنصر جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است مسیری جدید را در راه یافتن عناصر سنگینتر با ویژگی های شیمیایی پیچیده تری که هیچکس قادر به پیش بینی آنها نخواهد بود باز کرده است.

محققان ۶ اتم از این عنصر را به واسطه برخورد دادن ایزوتوپهای کلسیم و برکلیوم در برخورد دهنده ای در ۷۵ مایلی شمال مسکو در رودخانه ولگا به وجود آورده اند. اطلاعات به دست آمده از این آزمایش از آنچه نظریه پردازان از گذشته نسبت به آن مضون بودند اما توانایی اثبات آن را نیز نداشتند، پشتیبانی می کند: هرچه عنصرهای تازه به وجود آمده سنگینتر و سنگینتر شوند به تدریج پایدارتر و بادوامتر از ذرات فانی مواد مصنوعی خواهند شد.

در صورتی که این کشف در جایی دیگر نیز به تایید برسد، عنصر جدید نامی رسمی را دریافت کرده و به جدول تناوبی عناصر افزوده خواهد شد. نام عناصر جدید معمولا بر اساس نام لابراتوار یا نام فردی که در کشف عنصر نقش داشته است، انتخاب می شود.

پنج اتم از ۶ اتم به وجود آمده از ۱۷۶ نوترون در کنار ۱۱۷ پروتون برخوردارند در حالی که یکی از اتمها از ۱۷۷ نوترون برخوردار است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، در حال حاضر این عنصر جدید به صورت بی نام جایگاه احتمالی عنصر ۱۱۷ جدول تناوبی عناصر را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *