پیاده‌روی بهتر چربی‌ها را می‌سوزاند یا دویدن؟

شنیده ام که طی کردن هر مایل ۱۰۰ کالری می‌سوزاند حالا مهم نیست چطور آن را طی کنی ؛ با دویدن یا پیاده روی. اما من فکر می‌کنم دویدن بهتر است.

سئوال :
متخصص تغذیه ای که زیر نظر او هستم ، می‌گوید فردی که ۱۵۰ پوند وزن دارد ، با طی کردن هر مایل می‌تواند ۱۰۰ کالری بسوزاند خواه آرم راه برود یا آن مسافت را بدود.وی می‌گوید بین دویدن و پیاده روی تفاوتی وجود ندارد ، تنها تفاوتی که این دو روش دارند مدت زمانی است که آن یک مایل طی می‌شود. اما به نظرم این حرف درست نیست ، من فکر می‌کنم دویدن کالری بیشتری را می‌سوزاند و یک پیاده روی سریع از یک پیاده روی آرام و آهسته نیز کالری بیشتری می‌سوزاند. حتی شما هم در یکی از مقالات‌تان نوشته بودید که ” سعی کنید سریع پیاده روی کنید ، بدوید ، بالا و پایین بپرید”. نظر شما چیست؟

پاسخ مارتیکا هینر متخصص تناسب اندام:
شما بین دو مفهوم سرگردان شده اید : چگونه کالری مشخصی را در مدت زمان معینی بسوزانید یا اینکه در یک مدت زمان معین کالری بیشتری بسوزانید؟

قبل از اینکه این موضوع را توضیح بدهم ، باید به این نکته توجه کنید که باید میزان کالری زاید خود را اندازه گیری کنید. میزان کالری‌های دریافتی و میزان کالری که باید بسوزانید. و این کالری نیز برای هر فردی متفاوت است ، بسته به وزن و اندام هر فرد دارد و این کار را باید یک متخصص برای‌تان انجام دهد. در رابطه با غذا ، عوامل مختلفی وجود دارند مانند مواد تشکیل دهنده ، میزان غذا و .. که در میزان کالری تاثیر دارند. و نکته مهم اینجاست که شما همه کالری که غذا حاوی آن است را جذب نمی‌کنید.

صد کالری میزان کالری استانداردی است که بدن فرد در هر مایل می‌سوزاند. بدن‌های سنگین تر انرژی بیشتری می‌طلبند (پس کالری بیشتری می‌سوزانند) تا حرکت کنند. شما با هر وزن و اندامی که هستید برای بیشتر سوزاندن کالری‌های زایدتان می‌توانید سرعت دویدن و یا پیاده روی‌هایتان را افزایش دهید ، از کوه یا تپه بالا بروید چرا که نیازمند انرژی بیشتر است) . شرایط آب و هوا نیز در سرعت شما تاثیر مستقیمی خواهند داشت.

با انجام حرکات کمتر و اهسته تر کالری کمتری می‌سوزانید. هر چه مسیری که طی می‌کنید هموارتر باشد و یا مسافت کمتر باشد کالری کمتری خواهید سوزاند.

من معمولا به افراد توصیه می‌کنم که هرمایل را در ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طی کنند ، و ۷ تا ۱۲ دقیقه نیز همین مسافت را به صورت دو یا پیاده روی سریع برگردند.اگر یک مایل را آهسته پیاده طی کنید ، در هر دقیقه می‌توانید ۵ کالری بسوزانید.و اگر همین مسافت را بدوید ۷ تا ۸ کالری خواهید سوزاند؛ البته بستگی دارد که وزن شما یا سرعت‌تان چقدر باشد.

انرژی ، تغذیه و عملکرد افراد انرژی مورد نیاز افراد را برای انجام فعالیت‌های مختلف تامین می‌کنند. طبق این محاسبات ، یک فرد ۱۵۰ کیلویی زمانیکه هر مایل را در هر ساعت طی می‌کند در هر دقیقه ۳٫۶ کالری می‌سوزاند ؛ زمانیکه ۳ مایل را طی می‌کند ۵ کالری می‌سوزاند ؛ و ۶٫۶ کالری در هر دقیقه زمانیکه ۴ مایل را طی می‌کند. پس زمانیکه فردی با سرعت متوسط پیاده روی می‌کند ۱۸۰ کالری می‌سوزاند (۲۰×۵( و کسی که آهسته تر پیاده روی می‌کند ۹۹ کالری )۱۵×۶٫۶(

برای اینکه کالری بیشتری بسوزانید ، فعالیت‌های سنگین انجام دهید :
بدوید ، سریع پیاده روی کنید یا بالا و پایین بپرید ؛ فعالیت‌های بیشتری انجام دهید یا هر تمرین ورزشی را ۱۰ یا ۲۰ دقیقه تکرار کنید ( بیشتر از یک مایل پیاده روی کنید یا بدوید) ، روزهای بیشتری ورزش کنید (پیاده روی کنید یا بدوید).

کسی که با اشتیاق بیشتری ورزش می‌کند کالری بیشتری هم می‌سوزاند چرا که با هر بلند کردن وزنه و یا انجام هر تمرین ورزشی انرژی بیشتری را به کمک می‌گیرد. پس اگر ۲ یا ۴ مایل را با سرعت طی کنید ، در هر دقیقه ۳٫۶ کالری تا ۶٫۶ کالری می‌سوزانید. بنابراین ، در ۳۰ دقیقه پیاده روی می‌توانید برای اینکه کالری بیشتری بسوزانید تندتر راه بروید. البته ، در انجام تمرینات ورزشی‌تان هر چقدر هم که اشتیاق‌تان زیاد باشد باید توجه داشته باشید که حرکات‌تان درست باشد. پس اگر می‌خواهید کالری بیشتری بسوزانید یا مدت زمان تمرینات‌تان را بیشتر کنید یا آن حرکات را با سرعت و انرژی بیشتری انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *