۱۰ ویتامین ضروری برای بدنسازی

سلول های بدن ما به ویژه سلول های عضلانی، برای متابولیسم مناسب و رشد و نگهداری خودشان به واکنش های بیوشیمایی معین تکیه می کنند. برای انجام این واکنش ها احتیاج به ویتامین های ویژه ای است که به تجزیه و تسهیل واکنش های بدن کمک می کنند. بدون این ویتامین ها هیچ اتفاقی روی نمی دهد. خوب است بدانید حتی اگر یکی از این مواد ضروری ناقص باشد، یک بدنساز پیشرفته می تواند دچار مشکل شود یا حتی پیشرفت وی متوقف شود. اگر این ویتامین ها نباشند، تولید انرژی یا رشد ماهیچه ها به زحمت انجام می شود و توده ی عضلانی شروع به تحلیل رفتن می کند و تراکم استخوان ها رو به زوال خواهد گذاشت و همه سیستم های بدن شروع به ضعف می کنند.

بیشتر اوقات ما مواد ضروری بدن را فراموش می کنیم و تنها به مواد انرژی زا مثل کربوهیدرات ها و پروتئین ها و چربی ها توجه داریم.

انواع ویتامین ها

ویتامین ها به دو بخش تقسیم می شوند، عبارتند از:

 ویتامین های محلول در چربی: ویتامین های محلول در چربی شامل (A , D , E , K) هستند و به این نام مشخص شده اند و در بافت چربی بدن ذخیره می شوند و نباید روزانه دو بار ذخیره شوند، زیرا افزایش میزان این ویتامین ها به مسمومیت منتهی می شود و در ذخیره آن باید دقت کرد .

ویتامین های محلول در آب: (به جز ویتامین C) به صورت کلی ترکیب شده هستند. ویتامین ( B و B Complex ) ( شامل ویتامین های B1 , B2  B3 , B6 , B12 و بیوتین و پانتونیک اسید ) چون این ویتامین ها محلول در آب هستند، به سختی وارد بافت چربی می شوند بنابراین در بدن ذخیره نمی شوند و مقدار زیادی از آن ها دفع می شود و دچار مسمومیت نمی شوند. این ویتامین ها به طور مداوم باید در یک رژیم بدنسازی مورد استفاده قرار گیرند.

نقش انواع ویتامین ها

ویتامین B12

عملکرد این ویتامین زیاد هستند، از جمله در متابولیسم کربوهیدارت و نگهداری بافت عصبی و تحریک عضلات توسط اعصاب و شرکت در عملکرد انقباض و توازن و رشد عضلات نقش دارد. ویتامین B12 از غذاهایی با منشا حیوانی به دست می آید. بنابراین آن دسته از ورزشکارانی که یک رژیم گیاهی سخت را ادامه می دهند، باید در رابطه با مکمل های ویتامین B12 با یک پزشک مشورت کنند. برای برطرف کردن کمبود این ویتامین، تزریقات B12 در بین ورزشکاران متداول است، به طوری که آنان معتقدند که B12 عملکردشان را بهتر می کند.

بیوتین

در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بدنسازان مشکل زیادی در حفظ مقدار سطح طبیعی آن دارند و علت این مشکل خنثی کننده بیوتیناست که ماده ای به نام اویدین است. اویدین در سفیده تخم مرغ خام که یک ماده اساسی برای ورزشکاران است، وجود دارد بنابراین بدنسازان با کمبود بیوتین روبرو می شوند. بیوتین نقش حیاتی در متابولیسم اسیدهای آمینه و تهیه انرژی از بسیاری از منابع را دارد.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

ویتامین B2 در تولید انرژی که از سه مرحله تشکیل شده، شرکت دارد و قدری هم با متابولیسم پروتئین مربوط است و یک نسبت قوی بین جرم بدون چربی بدن و B2 وجود دارد. مطالعات نشان داده که زن ها بیشترین احتیاج B2 را در سطح فعالیت نرمال دارند و علاوه بر آن ثابت شده که مکمل B2 تحریک پذیری ماهیچه ها را بالا برده و در تمرین ورزشکاران ماده اساسی است.

ویتامین A

بیشتر ما ویتامین A را کمک کننده بینایی می دانیم اما بدنسازان به منفعت های دیگر آن احتیاج دارند. یکی از فعالیت های دیگر ویتامین A شرکت در ساختن پروتئین، فرایند اصلی رشد ماهیچه است. دوم در تولید گلیکوژن که سوخت ذخیره شده برای فعالیت های شدید است و مشکل اساسی مقدار اندک آن در بدن بدنسازان است.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و از غشای سلول ها محافظت می کند و از آنجا که بیشتر فرایندهای متابولیکی بدن که باعث رشد سلول های ماهیچه ای می شوند، به سلامت غشای سلولی وابسته اند، این ویتامین اهمیت به سزایی دارد. علاوه بر آن، آنتی اکسیدان ها به کاهش تعداد رادیکال های آزاد در بدن کمک می کنند و مانع تغییرات سلولی و تخریب آن و حتی سرطان می شود.

ویتامین B3 (نیاسین)

ویتامین B3 در نزدیک به ۶۰ فرآیند متابولیک مرتبط با تولید انرژی دخیل است و به دلیل سوخت حرکتی، برای بدنسازان اهمیت ویژه ای دارد. تحقیقات نشان می دهد ورزشکاران بیش از دیگران به B3 نیاز دارند. علاوه بر اینها B3 به گشاد شدن عروق منجر می شود و در میدان مسابقه به ورزشکار کمک زیادی می کند اما باید توجه کرد در حین مسابقه و در طول تمرین چون در سوختن چربی ها اختلال وارد می کند، نباید استفاده شود.

ویتامین D

نقش اصلی ویتامین D در جذب کلسیم و فسفر است. کلسیم در انقباض ها عنصر اصلی است. اگر ذخایر مناسبی از کلسیم در دسترس ماهیچه ها قرار نگیرد، انقباض های قوی و سخت ماهیچه ها را نمی توان تحمل کرد. البته کلسیم باعث تراکم استخوان ها نیز می شود. در مورد فسفر فراموش نکنید که به ایجاد انقباض ماهیچه ای سریع و قوی منجر می شود که در اثر حرکت ها و تمرینات با وزنه است. همچنین فسفر برای ساختن ATP (مولکول انرژی) به کار می رود. این ماده ی مغذی که در غذاهای خشک به میزان بالا وجود دارد، باید در لیست غذای بدنسازان قرار گیرد. پس به نوشیدن حداقل یک لیوان شیر کم چربی یا بدون چربی در هر روز عادت کنید، البته به دنبال غذاهای غنی شده با ویتامین D هم باشید.

ویتامین B1 (تیامین)

تیامین از ویتامین هایی است که برای متابولیسم پروتئین و رشد مورد نیاز است. تیامین همچنین در تشکیل هموگلوبین نقش دارد. همانطور که
می دانید، در ورزش های هوازی انتقال اکسیژن ضروری است پس ویتامین B1 در تحمل افزایش سطح تمرین اهمیت دارد و از جمله ویتامین های اندکی است که عملکرد را افزایش داده و به مقدار زیاد، مورد نیاز ورزشکاران است و مقدار نیاز به آن متناسب با شدت فعالیت است.

ویتامین B6 (پیریدوکسین)

از جمله فعالیت های ویتامین B6 شرکت در متابولیسم پروتئین، رشد و بهینه سازی کربوهیدرات ها است. تنها ویتامینی است که به طور مستقیم در جذب پروتئین دخیل است. هر چقدر پروتئین مصرفی بیشتر باشد، مصرف این ویتامین هم باید بیشتر باشد بنابراین کاربرد عمیقی در رشد دارد.

ویتامین C (اسید اسکوربیک)

بیشتر ورزشکارن اهمیت ویتامین C را در موفقیت نمی دانند. ویتامین C آنتی اکسیدانی است که از سلول های ماهیچه ای محافظت می کند و از خطر رادیکال های آزاد جلوگیری می کند، باعث بهبودی در رشد می شود، ماده نگهدارنده استخوان ها و ماهیچه ها است و استرس را کاهش می دهد. علاوه بر این ها، در جذب آهن نیز مؤثر و ضروری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *